فرآیند اسمز معکوس

اسمز معکوس

فرآیند اسمز معکوس RO یا آب شیرین کن صنعتی یکی از روش های متداول تصفیه آب جهت استفاده در صنعت و تهیه آب آشامیدنی می باشد. هدف اصلی از تصفیه آب حذف آلاینده های محلول در آب می باشد که این آلاینده ها ممکن است مواد معدنی یا ترکیبات آلی مقاوم در برابر حرارت باشد. فرآیند های متعددی برای تهیه آب آشامیدنی قابل استفاده می باشد، اما انتخاب فرآیند و روش مناسب تصفیه آب بسته به شرایط اقتصادی و کارایی فرآیند و میزان تصفیه متفاوت می باشد.

اسمز معکوس چیست؟

اسمز معکوس یا (Reverse Osmosis) یک فرآیند تصفیه آب است که با استفاده از یک غشای نیمه نفوذ پذیر مولکول های ناخواسته و ذرات بزرگ مانند آلاینده ها و رسوباتی مانند کلر، نمک و خاک را از آب آشامیدنی فیلتر می کند. علاوه بر حذف آلاینده ها و رسوبات، اسمز معکوس می تواند میکروارگانیسم ها را نیز از بین ببرد که نمی خواهید آنها را بنوشید. این مکانیسم آب را تا سطح مولکولی تمیز می کند و فقط H2O خالص را تحویل شما خواهد داد که برای آشامیدن، پخت و پز و سایر کاربردها قابل استفاده است. برای آشنایی با صفر تا صد اسمز معکوس در ادامه این مطلب با ما در وب سایت آبندیش همراه باشید.

اسمز معکوس

مزایای سیستم اسمز معکوس

سیستم اسمز معکوس یکی از محبوب‌ ترین روش‌ های فیلتراسیون در دنیا است. این سیستم 98٪ مواد جامد محلول را از بین می‌برد، که باعث می‌شود که آب را سالم بنوشید. این دستگاه سختی آب را به میزان بالایی کاهش می‌دهد و به همین خاطر مزایای بسیاری برای ما به همراه دارد. همچنين اسمز معکوس می تواند 99% مواد معدني و 97% مواد آلی و کلوئيدی آب را حذف نمايد.

این مزایا شامل موارد زیر می‌شود:

حذف آلاینده‌ های مضر مواد شیمیایی محلول در آب

کاهش سدیم در آب

کاهش طعم و بوی بد آب

نگهداری و نصب آن آسان

قرار دادن در زیر سینک آشپزخانه

جلوگیری از تولید باکترهای مضر موجود در آب های آلوده

جلوگیری از انباشته شدن بطری های پلاستیکی در طبیعت

 

اسمز معکوس چیست؟

 

مهمترین اجزای سیستم اسمز معکوس

یک سیستم اسمز معکوس از ۵ جزء اصلی تشکیل شده است که هر کدام وظیفه‌ی منحصر به فردی را بر عهده دارند. مجموع عملکرد صحیح اجزای سیستم اسمز باعث می‌شود آب آلوده پاکسازی شده و تبدیل به آب تمیز و قابل مصرف در صنایع و یا حتی آب آشامیدنی شود.

شما می توانید تصفیه آب آبندیش را در آپارات دنبال کنید.

ماژول‌ اسمزRO و محفظه‌ فشار

 ماژول‌ های غشایی قلب تپنده و مهمترین اجزای سیستم اسمز معکوس هستند. انواع مختلفی از ماژول‌‌های غشایی برای استفاده در صنایع مختلف ساخته شده و طبقه بندی شده‌اند: ماژول های اسمز مختلفی برای تصفیه آب لب‌ شور، آب دریا، ضد عفونی کننده پساب بیمارستانی و یا برای حذف آلاینده‌ های خاص ساخته شده است. تفاوت این ماژول‌ ها در نوع فیلتر غشایی است که درون آن‌ ها قرار گرفته است. نوع ماژول بر اساس نوع آب خوراک مصرفی و کیفیت آب تصفیه شده تعیین می‌شود. این ماژول‌ های در اندازه‌ های مختلفی ساخته شده و در بازار عرضه می‌شوند.

اندازه واحد تصفیه (شهری، تجاری یا صنعتی)، تعیین کننده اندازه و تعداد ماژول‌ های غشایی است که در یک سیستم به کار برده می‌شود. بطور مثال، سیستم‌ هایی با یک ماژول اسمز معکوس ۲.۵ اینچ (مانند دستگاه تصفیه آب‌ خانگی) تا واحدهای بزرگ صنعتی که از صدها ماژول ۸ اینچ استفاده می‌کنند، وجود دارد.

ماژول‌ اسمزRO

اسکلت ساختاری واحد اسمز RO

بهترین روش ایجاد یک اسکلت مقاوم و با دوام برای احداث واحد اسمز معکوس قاب پودر پوشش، فولاد کربن با پوشش ضد خوردگی است. تمام اجزای سیستم اسمز معکوس بر روی این اسکلت نصب و پیکربندی می‌شود. این ساختار به گونه‌ای طراحی شده که مقاومت بالایی در برابر ارتعاشات سنگین پمپ های فشار بالا داشته باشد.

فیلتر کارتریج

فیلتر کاتریج پیش از بوستر پمپ سیستم RO و برای پیش تصفیه آب ورودی به ممبران مورد استفاده قرار می گیرد. هدف اصلی این فیلتر جلوگیری از ورود احتمالی رزین، سیلیس و کربن موجود در بخش سیستم پیش تصفیه به بوستر پمپ و بستن منافذ آنها می باشد. علاوه بر انجام این کار، از ورود ذرات معلق بسیار ریز که در بخش پیش تصفیه حذف نشده اند، به ممبران جلوگیری می نمایند. البته این فیلتر، برای فیلتراسیون حجم بالای ذرات معلق نباید مورد استفاده قرار بگیرند. به عبارتی، هیچگاه این فیلتر به تنهایی نباید برای کاهش کدورت  و شاخص SDI آب مورد استفاده قرار گیرند.

جهت آشنایی با روش تعویض فیلتر، به صفحه تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب مراجعه نمایید.

کنترل پنل سیستم

در نهایت سیستم اسمز باید توسط یک اپراتور انسانی کنترل شود. به همین خاطر از PLC های پیشرفته یا یک ریزپردازنده استفاده می شود. انتخاب نوع سیستم کنترل کننده بستگی به تعداد و پیشرفتگی پارامتر‌هایی دارد که می‌بایست کنترل شود. سیستم کنترل کننده همچنین می‌تواند برای مدیریت واحدهای چندگانه به طور همزمان استفاده شود، به طوری که واحد‌ها بصورت اتوماتیک به فعالیت خود ادامه دهند.پمپ فشار قوی

پمپ فشار قوی

یکی از مهم ترین بخش های دستگاه تصفیه آب خانگی دستگاه تصفیه آب ایرانی اسمز معکوس، پمپ RO یا طبقاتی می باشد، که وظیفه تامین فشار لازم برای عملکرد صحیح ممبران های دستگاه را در فرایند تصفیه آب بر عهده دارد. این پمپ باید جریان یکنواخت را برای ممبران های اسمز در سیستم های تصفیه آب RO تامین کنند. پمپ های RO یکی از عوامل ایجاد هزینه در دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس هستند، بنابراین باید بازدهی انرژی این پمپ ها هنگام انتخاب پمپ مناسب در نظر گرفته شود. توان مصرفی پمپ، ابعاد و وزن پمپ، امکان تعمیر و خدمات پس از فروش پمپ و از همه مهمتر قیمت پمپ فشار بالا از دیگر عواملی است که بایستی در انتخاب پمپ مناسب دستگاه آب شیرین کن مورد توجه قرار گیرد.

 

معایب فرآیند اسمز معکوس چیست؟

اسمز معکوس وسیله ای برای بیرون کشیدن آب تمیز از آب آلوده یا آب شور با فشار دادن آب از طریق یک غشاء تحت فشار است. اشکال آب RO این است که می تواند مواد معدنی خوب را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و این کمبود می تواند به سلامت کلی قلب و ماهیچه ها ضرر برساند. کسانی که از اسمز معکوس به عنوان منبع اصلی آب خود استفاده می کنند ممکن است از عوارض جانبی مانند خستگی، گرفتگی عضلات، ضعف عمومی و اختلالات قلبی عروقی در موارد شدید رنج ببرند. البته با قرار دادن فیلترهایی مانند فیلتر  ممبران می توان تا حد زیادی مواد معدنی از دست رفته را به آب برگرداند. دستگاه های ارزان قیمت معمولا فاقد این فیلتر هستند و اگر برای شما وجود املاح ضروری در آب اهمیت دارد می بایست دستگاهی را خریداری کنید که دارای فیلتر ممبران باشد.

 

قیمت دستگاه اسمز معکوس

قیمت دستگاه اسمز معکوس

قیمت دستگاه اسمز طبق برند تجهیزات، نوع پمپ انتخابی، نوع ممبران اسمز و ظرفیت دستگاه آب متفاوت می باشد. مجموعه آبندیش به عنوان مرکز فروش انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی، گلچینی از بهترین برند های مختلف دستگاه تصفیه را خدمت شما عزیزان ارائه می دهد. شما می توانید جهت خرید نقدی و یا اقساطی به فروشگاه ما در این سایت مراجعه کنید تا بیشتر با مشخصات این دستگاه ها آشنا شوید و با خیال آسوده بهترین انتخاب را داشته باشید. برای استفاده از خدمات پس از فروش و مشاوره تخصصی قبل از خرید دستگاه تصفیه و خدمات رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

راه های ارتباطی ما

تهران – اندیشه فاز 4- بازار ایرانی اسلامی

02126741651

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *