انواع فیلتر الیافی دستگاه تصفیه آب

انواع فیلتر الیافی

در این مطلب قصد داریم تا شما همراهان عزیز آبندیش را با انواع فیلتر الیافی دستگاه تصفیه آب آشنا کنیم. در واقع می توان گفت دستگاه تصفیه آب بدون فیلتر هیچ ارزشی ندارد.  البته به این نکته توجه داشته باشید که  این فیلتر یکی از مهمترین فیلترهای دستگاه است و البته از دسته فیلتر های ارزان قیمت  می باشد.

انواع فیلتر الیافی

 

فیلتر الیافی PP

فیلتر الیافی فیلتر مرحله اول دستگاههای تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی می باشد. این فیلتر یکی از فیلتر های پیش تصفیه سیستم های RO محصوب می شود .اصطلاحاً به این فیلتر، فیلتر PP ، یا فیلتر سدیمنت نیز گفته می‌شود.

جنس فیلتر الیافی

جنس فیلتر الیافی از الیاف پلیمری است با تابیده شدن الیاف پلیمری سطوح فشرده ایجاد می‌شود. درون این سطوح فشرده، حفره های میکرونی وجود دارد که این حفره ها، مانع عبور ذرات گرد و غبار گل و لای و ذرات عالی می شود.

کاربرد فیلتر الیافی

فیلتر PP  یا الیافی عموما اولین مرحله از مراحل تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی می باشد. استفاده از فیلتر الیافی باعث کاهش چشمگیر رسوبات بزرگ و کوچک نظیر شن و ماسه آهک و گل و لای خواهد شد.

زمان تعویض فیلتر الیافی

زمان تعویض فیلتر الیافی (فیلتر پ پ) در دستگاه های تصفیه آب خانگی حدود شش ماه می باشد. لام به ذکر است زمان تعویض فیلتر اول تصفیه آب خانگی (الیافی) با توجه به میزان رسوبات آب منطقه می‌تواند کوتاه‌ تر نیز باشد. این زمان بین ۳ تا ۶ ماه متغییر است.
توصیه آبندیش این است که این مدت زمان بیشتر نشود؛ زیرا در صورت تاخیر در تعویض فیلتر ممکن است فیلتر الیافی کارایی خود را از دست بدهد و روند تصفیه آب دستگاه تصفیه آب خانگی دچار اختلال شود.

انواع فیلتر الیافی از نظر مرغوبیت

فیلتر های الیافی در حال حاضر در دو نوع تولید داخل و وارداتی در بازار موجود هستند که می توان گفت انواع فیلتر مرغوب ایرانی می تواند با انواع تایوانی برابری کند.

وزن فیلتر الیافی

هرچه وزن فیلتر الیافی بالاتر باشد، فشردگی سطوح بیشتر شده و در نتیجه کارایی بیشتری خواهد داشت. در حال حاضر فیلتر های الیافی در انواع ۹۵ تا ۱۶۰ گرم در کشور ما تولید می‌شود.

نحوه تعویض فیلتر PP یا الیافی

برای تعویض فیلتر الیافی ورودی آب را قطع نمایید و درصورت وجود مخزن ذخیره، شیر روی آن را نیز در حال بسته قرار دهید. کافیست محفظه حاوی فیلتر PP را با آچار مخصوص باز نمایید و تعویض فیتر الیافی را انجام دهید. دقت داشته باشید در زمان تعویض فیلترPP  از تماس دست با فیلتر جلوگیری کنیم تا در درون محفظه هوزینگ آلودگی ایجاد نشود.
در بعضی دستگاه های تصفیه آب خانگی فیلتر های پیش تصفیه از نوع این لاین هستند. برای تعویض فیلتر الیافی این لاین، باید فیلتر به همراه محفظه یا پوشش پلاستیکی آن تعویض گردد.

فیلتر محافظ ممبران یا فیلتر سوم

انواع فشرده تر فیلتر الیافی می‌تواند به عنوان فیلتر سوم و همچنین فیلتر محافظ ممبران استفاده شود که در مقاله ای جداگانه به این نوع فیلتر خواهیم پرداخت.

درصورتی که قصد خرید انواع فیلتر را دارید می توانید با کارشناسان فروش ما در مجموعه بزرگ آبندیش تماس بگیرد.

ارسال دیدگاه