تصفیه آب

امروز قصد داریم در این مقاله جامع شما را با 0 تا 100 تصفیه آب آشنا نماییم پس با ما همراه باشید.


تصفیه آب


شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا آب شهری را تصفیه نماییم و بعد از آن املاح جدید تری به آب اضافه نماییم. در پاسخ به سوال شما باید گفت، اکثر ناخالصی های مضر آب شهری به صورت محلول در آب وجود دارند. برای از بین بردن این ناخالصی ها باید از سیستم های تصفیه قوی استفاده شود. از معدود دستگاه هایی که توانایی این کار را دارند، سیستم معکوس یا RO می توان نام برد. هر چه قدر دقت این سیستم بالاتر باشد توانایی حذف این نوع ناخالصی های مضر افزایش می یابد، و از آنجا که املاح معدنی هم در آب محلول هستند ناگذیر به همراه ناخالصی های دیگر حذف می شوند.

وجود املاح زیاد در آب موجب، مشکلاتی از قبیل : رسوب و شوری آب و به وجود آمدن سنگ کلیه می شود. سیستم معکوس با حذف انبوهی از میزان املاح محلول آب، این مشکلات را کاملا حل می نماید.


 روش کار RO


صنایع امروز برای تصفیه آب مورد استفاده در بخشهای تولید بخار و فرآیند خود از سیستم اسمز معکوس استفاده فراوانی می برند. اساس کار این دستگاهها بر عبور ملکولهای غیریونی مثل آب از یک غشاء با روزنه های بسیار ریز بنا شده است.
صنایع امروزی برای تصفیه آب مورد نیازخود از سیستم اسمز معکوس استفاده می نمایند.
اساس این روش و دستگاه هایی که از این روش  استفاده می کنند، عبور  مولکول های غیریونی مثل آب از یک غشاء با روزنه های بسیار ریز می باشد 
این غشاء ها به صورتی ساخته شده اند که ملکولهای خنثی را براحتی از خود عبور می دهند. به همین دلیل آب ورودی به سیستم، که دارای املاح مختلف است به آب تقریبا خالص تبدیل می گردد. در سیستم اسمز معکوس، جریان ورودی یا خوراک به دو جریان آب تصفیه شده و پساب غلیظ تبدیل می شود.


 دستگاه RO


در این سیستم دستگاه RO آب توسط پمپ های فشار قوی به داخل غشاء های نیمه تراوا که دارای منافذ بسیار ریزی به قطر تقریبی ۱/۰ نانومتر می باشد تزریق می گردد . این منافذ از عبور مولکول هایی که بزرگتر از مولکول های آب می باشند جلوگیری می نمایند و آب تقریباً خالص  از یک سمت و آب تغلیظ شده ( پر املاح یا آب نمک ) از طرف دیگر جریان می نماید . اسمز معکوس می تواند حدود ۹۰ تا ۹۹% کلیه املاح آب و کلوئیدی موجود در آب را حذف نماید این املاح شامل نمک های سدیم، پتاسیم، سولفات، بی کربنات و سلیکات و باکتری ها و ویروس ها و سایر املاح محلول در آب می باشند . مزیت استفاده از این دستگاه تصفیه RO نسبت به روش های دیگر، صرفه اقتصادی، مصرف انرژی کم، عدم آلوده سازی محیط زیست و سهولت کار با این دستگاه و کاهش هزینه های تعمیراتی و نگهداری می باشد.


کار دستگاه تصفیه آب چیست؟


اگر در محل سکونت شما آب اشامیدنی دارای کیفیت مطلوب نیست باید از روش های تصفیه آب متداول استفاده کرد که از روش های معمول جوشاندن، تقطیر، آب می باشد و راه دیگر تصفیه آب استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی است که در کشور ما به تازگی متداول شده است. دستگاه تصفیه آب می تواند یک پروسه تصفیه آب کامل را برای شما تهیه کند.
 دستگاه تصفیه آب دارای ۵ یا ۶ مرحله ای است که شامل سه مرحله پیش تصفیه آب می باشد که فیلتر p.p در مرحله اول دستگاه تصفیه آب قرار می گیرد. ذرات معلق، شن، ماسه، زنگ لوله را از بین می برد. فیلتر کربن گرانول: در مرحله دوم دستگاه تصفیه آب قرار می گیرد که کلر، ذرات معلق، را حذف می کند.
 مرحله سوم فیلتر کربن بلاک دستگاه تصفیه آب قرار دارد که طعم و بو نامطبوع اب آشامیدنی را از بین می برد. در مرحله چهارم فیلتر ممبران که مهمترین فیلتر دستگاه تصفیه آب است که ذرات معلق را تا ۰٫۰۰۰۱ میکرون از بین می برد. و تمامی انتی باکتریال، میکرو ارگانیسم، را حذف می کند. مرحله پنجم فیلتر پست کربن است که طعم و بو آب را در تانک ذخیره دستگاه تصفیه اب بهبود می بخشد و مانع از تجمع میکروب و بو نامطبوع آب می شود. 
در مرحله ششم دستگاه تصفیه آب فیلتر مینرال قرار دارد که آب طی فرایند تصفیه شده ممکن است مقداری از مواد مغذی حذف شود که این فیلتر مینرال تمامی مواد مغذی اب را بر می گرداند.
 ممکن است سفره های اب زیر زمینی در محل سکونت شما کم باشد و ممکن است با مشکل کم ابی دچار شوید که دستگاه تصفیه آب هم مقرون به صرفه است و هم کمبود اب اشامیدنی را برای ما جبران می کند و اب سالم و بدون هیچ گونه الودگی را برای ما به ارمغان می اورد.


مراحل تصفیه آب


مرحله اول تصفیه توسط فیلترهای پلی پروپیلن انجام می شود، مرحله دوم شامل فیلتر کربن پودری است و مرحله سوم فیلتر کربن بلاک را شامل می شود. مرحله چهارم دستگاه تصفیه آب خانگی که مهم ترین قسمت دستگاه های اسمز معکوس است شامل ممبرین می شود. مرحله پنجم شامل فیلتر کربن خطی است و مرحله ششم به انتخاب می تواند فیلتر مواد معدنی و یا فیلتر ORPP گذاشته شود. مرحله هفتم دستگاه تصفیه شامل UV می باشد که جهت ضدعفونی نهایی روی دستگاه آب تصفیه کن کار گذاشته شده است.


فیلتر پلی پروپیلن


فیلتر تصفیه آب مرحله اول دستگاه تصفیه آب خانگی از جنس پلی پروپیلن (pp) می باشد و توانایی حذف گل و لای، شن و ماسه، زنگ لوله و کلیه ذرات معلق در آب به قطر بالای 5 میکرون رو دارد. این فیلتر تصفیه آب به رنگ سفید بوده و هنگامی که با آلاینده ها را از آب حذف میکند به رنگ زرد در می آید،که نشان دهنده زمان تعویض فیلتر تصفیه آب پلی پروپیلن می باشد.

  
معمولا بهترین زمان تعویض این فیلتر بین 1 تا 2 ماه پس از نصب می باشد البته زمان تعویض به میزان آلایندگی آب ورودی در هر منطقه بستگی دارد و باعث تغییر در زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی می شود بنابراین زمان دقیق تعویض فیلتر ها با توجه به آب ورودی دستگاه متفاوت خواهد بود.
زمان تعویض به موقع این فیلتر آب از صدمه و خسارات احتمالی به فیلترهای مراحل بعدی دستگاه تصفیه آب خانگی جلوگیری می کند.

دستگاه های تصفیه آب و مزایای آنهاحدود 70%  وزن بدن انسان متشکل از آب است. بدن انسان بالغ روزانه 200 تا 300  سی سی آب از دست می‌دهد که به طور میانگین بدن یک فرد بالغ به 2 لیتر آب در شبانه روز نیاز دارد. امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا نصب سیستم تصفیه آب در منازل امری رایج و متداول می باشد. در زیر سعی شده است  دلیل اصلی برای نشان دادن اهمیت استفاده از این سیستم آورده شود.

1.سلامتی تمام اعضای خانواده
به طور تقریبی 80 درصد بدن انسان از آب تشکیل شده است. بنا به توصیه پزشکان روزانه 8 لیوان آب و یا به ازای هر 10 کیلوگرم وزن بدنمان ، یک لیوان آب باید نوشیده شود، هرچقدر این آب سالم تر ، خالص تر و با کیفیت تر باشد ، سرزندگی ، سلامتی و عملکرد اندام های بدن ما افزایش بیشتری خواهد یافت.

2.کاهش احتمال مواجهه با سرطان ، مشکلات تنفسی و بیماری های قلبی
کلر برای از بین بردن باکتریها ، انگل ها ، ویروس ها و بسیاری دیگر از میکروارگانیزم های خطرناک و بیماری زا ، تقریبا در تمام کشورهای دنیا به آب اضافه می شود. تحقیقات جدید حاکی از آن است که حذف کلر از آب آشامیدنی در زمانی که قصد داریم آن را بنوشیم ، احتمال ابتلا به سرطان ، مشکلات تنفسی و بیماری های قلبی را تاحد قابل توجهی کاهش می دهد.

3.کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر
تحقیقات نشان می دهد وجود یون های آلومینیوم در آب ارتباط معنا داری با احتمال ابتلا به آلزایمر دارد. آلومینیوم از جمله عناصری است که دفع آن از بدن دشوار بوده و رسوب آن در مغز انسان اختلالاتی از قبیل آلزایمر را به همراه خواهد داشت. آب تصفیه کن های خانگی با استفاده ازفن آوری اسمز معکوس و ممبران RO تمامی فلزات سنگین از جمله آلومینیوم، سرب ، جیوه ، کادمیوم و … را از آب آشامیدنی حذف خواهند کرد.

4. لوله های پوسیده و زنگ زده
زنگ زدگی و پوسیدگی لوله های آب امری اجتناب ناپذیر است و ذرات ناشی از زنگ زدگی و پوسیدگی لوله ها به مرور وارد آب مصرفی ما می شوند و بهترین راه برای جلوگیری از حضور این ذرات در آب مصرفی استفاده از تصفیه کننده های آب می باشد.

5.بهبود طعم چای ، قهوه و غذا
با استفاده از آب تصفیه کن های خانگی شما به سرچشمه ای از آب سالم ، گوارا و عاری از هرگونه ناخالصی و ماده شیمیایی دست خواهید یافت که می توانید از آن برای تمام امور خود از قبیل آشامیدن ، پخت و پز ، شستشوی میوه ها و سبزیجات ، دم کردن چای ، درست کردن قهوه استفاده کنید و تاثیرات آنر ا مشاهده نمایید.

6.صرفه جویی در وقت و هزینه
تصفیه کردن آب هزینه نیست بلکه یک سرمایه گذاری بلند مدت و پرسود است. دستگاه تصفیه آب خانگی یک کارخانه کوچک تولید آب سالم و بهداشتی در منزل شماست که با نظارت و کنترل خود شما ، آب سالم و بهداشتی برای شما تهیه می کند. نوشیدن آب سالم و تصفیه شده خانواده شما را از بسیاری از بیماری ها مصون نگه داشته و عملکرد اندام های داخلی بدن شما را بهبود می بخشد. خستگی و بی حوصلگی را از شما دور کرده و باعث شادابی و سرزندگی شما می شود. تجربه حاکی از آن است که استفاده طولانی مدت از آب تصفیه شده باعث کاهش هزینه های پزشکی و درمانی یک خانواده می شود.

7.حفاظت از محیط زیست
استفاده از آب تصفیه شده میزان مصرف آب معدنی ها را کاهش داده و در نتیجه از استفاده از بطری های آب معدنی کاسته می شود. بطری های پلاستیکی وقتی به صورت زباله در طبیعت رها شوند گاه صدها سال طول می کشد تا تجزیه شده و وارد چرخه طبیعت شوند.
1-حفظ سلامتی و کارایی سلول‌های بدن
2- تامین حلال بسیار قوی برای بدن
3-تنظیم درجه حرارت
4-حفظ غشای مخاطی در دهان و بینی
 5-تامین نیاز غضروف‌های بدن
6-کمک به هضم و گوارش  و پیشگیری از یبوست
7- پیشگیری از سر درد و سر گیجه

8-جلوگیری از خشکی و چین و چروک پوست


دستگاه تصفیه آب خانگی استاندارد


 

گواهینامه ها و استاندارد های بین المللییکی از بهترین و مطمئن ترین راههای اجتناب از خرید یک آب تصفیه کن غیر بهداشتی و نامناسب ، توجه به این موضوع است که آیا دستگاه ، گواهینامه ها و استانداردهای معتبر بین المللی را دارد یا خیر؟ اگر به کیفیت و سلامتی یک دستگاه خانگی اهمیت می دهید پس به دنبال علامت های استاندارد نظیر : NSF ، WQA روی برچسب ها و توضیحات روی بسته بندی فیلترهای دستگاه باشید. این گواهینامه ها ادعای کارخانه های سازنده را مبنی بر کارایی ، استاندارد بودن و بهداشتی بودن دستگاه ، تایید می کنند.


راهنمای خرید دستگاه خانگی


آب ماده‌ای حیاتی برای بدن است اما نوشیدن آبی که آلوده و یا مملو از مواد شیمیایی است نه تنها مفید نیست بلکه آسیب‌های زیادی به بدن انسان وارد می‌کند. آب به دلیل ساختار خاصی که دارد می‌تواند بسیاری از مواد را در خود حل کند. از طرفی آب همیشه در طبیعت در حال گردش است و همین امر باعث می‌شود که در معرض آلودگی قرار گیرد. البته در سیستم آب شهری مقدار قابل توجهی از این آلودگی‌ها کاسته می‌شود ولی احتمال دارد که برخی از آن‌ها در آب باقی بمانند و یا در مسیر انتقال آب به دلایل گوناگونی از قبیل فرسودگی سیستم لوله کشی و … به آب اضافه شوند. بنابراین اگر آب نوشیدنی محل سکونت شما کیفیت مناسبی ندارد، برای اینکه خیالتان از بابت عدم وجود این آلودگی‌ها درآبی که می‌نوشید راحت شود باید از دستگاه تصفیه آب استفاده کنید. دستگاه تصفیه آب مواد شیمیایی، باکتری‌ها و دیگر آلاینده‌های آب را از بین می‌برد. افراد زیادی به دنبال خریدن یک دستگاه تصفیه آب مناسب و باکیفیت هستند ولی تعداد اندکی می‌دانند که یک دستگاه خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد. تنوع محصولات و قطعات بکار رفته در دستگاه‌های تصفیه آب به‌حدی زیاد است که گاها خریداران را در انتخاب دستگاه مورد نیازشان سردرگم می‌کند. پس اگر شما نیز به دنبال خرید یک دستگاه تصفیه آب هستید توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب با همواره باشید.


 

ویژگی‌های دستگاه تصفیه آب خانگی


از دستگاه‌های رایج تصفیه آب می‌توان به مدل‌های کلمنی، رومیزی و زیرسینکی اشاره کرد. بسته به نوع نیاز شما هر کدام از این دستگاه‌ها ممکن است برایتان مناسب باشد. یکی عواملی که در انتخاب نوع دستگاه تصفیه آب به شما کمک می‌کند، فضایی است که برای این دستگاه‌ها در نظر گرفته‌اید. مدل‌های زیر سینکی همان‌طور که از اسمش پیداست، در زیر سینک تعبیه می‌شود و در دید شما نیست. اما مدل‌های رومیزی در دید شما قرار می‌گیرد و برای کسانی مناسب است که فضای کافی در زیر سینک ندارند.
در مدل زیرسینکی و رومیزی فناوری به‌کار رفته پیچیده‌تر است و آب به‌صورت خودکار تصفیه می‌شود. در مدل کلمنی باید آب را به صورت دستی وارد مخزن مخصوص کنیم.
نکته بعدی که باید در انتخاب دستگاه تصفیه آب درنظر بگیرید، اطمینان از اصل بودن آن است. دستگاه خود را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید و حتماً از داشتن ضمانت‌نامه آن اطمینان یابید. تصفیه آب دستگاهی است که مستقیماً با آب آشامیدنی شما در تماس است. پس باید بهداشتی باشد و درست کار کند تا آبی تمیز و بهداشتی را به شما تحویل دهد. پس حتماً دستگاه تصفیه آب معتبری تهیه کنید و از اصل بودن آن اطمینان یابید.


فیلترهای دستگاه


فیلترهای دستگاه تصفیه آب از بخش‌های مهم این دستگاه است که مستقیماً با آب در ارتباط است. بنابراین این فیلترها باید از جنس خوبی درست شده باشند.
کامل‌ترین شیوه تصفیه آب اسمز معکوس یا RO است که معمولاً شش مرحله دارد. فیلتر ممبران اصلی‌ترین، مهم‌ترین و گران‌ترین فیلتر دستگاه‌های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس است. وظیفه این فیلتر حذف ناخالصی‌های جامد محلول در آب مثل: نیترات‌، فلزات سنگین مانند کادمیوم‌، سرب‌، جیوه‌، مس‌، آرسنیک‌، املاح تشکیل دهنده سختی آب و کاهش سنگینی آب است. با حذف ناخالصی‌های حل شده در آب‌، آب سنگین تبدیل به آب گوارا و سبک می‌شود و سختی نامطلوب آب به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. همین امر رسوب‌گذاری در کتری و دستگاه‌های برقی مثل اتو را به طرز چشم‌گیری کاهش می‌دهد.
اما از کجا بفهمیم دستگاهی که خریده‌ایم آب را به‌خوبی تصفیه می‌کند؟
به طورکلی، دستگاهی که دارای پمپ، مخزن ذخیره آب تصفیه شده، سوئیچ‌های فشار ضعیف و فشار قوی، ترانس (آداپتور) و شش مرحله تصفیه باشد از بهترین نوع دستگاه تصفیه آب خانگی محسوب می‌شود. دستگاه‌های زیرسینکی یک ورودی آب لوله‌کشی و دو خروجی دارند. یکی از این خروجی‌های آب تصفیه شده تحویل می‌دهد و خروجی دیگر به فاضلاب وصل می‌شود. تصفیه آبی که خروجی فاضلاب نداشته باشد، دستگاه تصفیه آب نیست و فقط فیلتری برای حذف ذرات آب محسوب می‌شود.


دستگاه ایرانی یا خارجی؟وقتی برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی به بازار مراجعه می‌کنید اولین چیزی که با آن مواجه می‌شوید و اکثر فروشندگان به‌شدت روی آن مانور می دهند کشور سازنده دستگاه است. گویی کیفیت دستگاه فقط به خارجی بودن مثلاً تولید تایوان یا ایتالیا بودن آن بستگی دارد. درحالیکه اصلا اینطور نیست و مهم‌ترین مسئله نوع و کیفیت قطعات به کار رفته در دستگاه و هارمونی و هماهنگی این قطعات با هم است. البته شکی در این نیست که برندهای صاحب‌نام در هر زمینه‌ای بهترین کالا را تولید می‌کنند ولی به شرط اینکه آن کالا اصل باشد، نه اینکه فقط لیبل یک برند معروف روی آن خورده باشد و نام آن را یدک بکشد.
مسئله دیگری که باید در هنگام خرید یک دستگاه تصفیه آب به آن توجه کنید موجود بودن لوازم یدکی آن در بازار است.


انتخاب نوع دستگاه براساس کیفیت آب آشامیدنیدستگاه‌های تصفیه آب آشامیدنی با بهره‌گیری از فیلتر‌ها و صافی‌هایی که در آن‌ها موجود است آلودگی‌های مختلفی از قبیل میکروب‌ها، سرب، رسوب و رنگ، بو، املاح مضر، نیترات و نیتریت را از آب جدا کرده و در واقع آب را قابل آشامیدن می‌کنند. درنتیجه ابتدا باید ببینید که آب محل سکونتتان چه مشکلی دارد. اگر مشکل آب فقط املاح و ذرات اضافی است می توانید از یک فیلتر یک مرحله‌ای یا سرشیری استفاده کنید اما اگر آب، غیر از این موارد بو و طعم بدی هم داشته باشد بهتر است از دستگاه‌هایی که فیلترهای چند مرحله‌ای دارند استفاده کنید.


انتخاب نوع دستگاه بر اساس محل قرارگیریاولین موردی که یک خریدار دستگاه تصفیه آب خانگی با آن روبرو می‌شود انتخاب بین دستگاه زیرسینکی و یا رومیزی است. محل نصب دستگاه زیرسینکی همان‌طور که از نام آن پیداست زیر سینک آشپزخانه است. این دستگاه در درون کابینت آشپزخانه نصب می‌شود و آب تصفیه شده به وسیله شیری که در کنار شیر آب آشپزخانه نصب شده است قابل برداشت است.

مدل رومیزی نیز روی کابینت قرار می‌گیرد و به گونه‌ای طراحی شده که سایر وسایل آشپزخانه همخوانی داشته باشد.

بین این دو نوع دستگاه هیچگونه تفاوتی در عملکرد وجود ندارد. فقط دستگاه تصفیه آب رومیزی به‌خاطر طراحی و ظاهر بهتر از قیمت بالاتری برخوردار است. از طرفی در اکثر موارد قطعات و فیلترهای مدل رومیزی به‌صورت اختصاصی برای همان مدل طراحی شده است و به همین دلیل در مواردی که نیاز به تعویض فیلترها و یا قطعات موجود در دستگاه دارید شاید در تهیه آن‌ها با مشکل مواجه شوید. بنابراین اگر فقط به عملکرد دستگاه و کیفیت آب مصرفی‌تان اهمیت می‌دهید از بین این دو مدل اولویت و برتری با دستگاه زیر سینکی است.


انتخاب دستگاه بر اساس فناوری به کار رفته در آنبه‌طور‌کلی دستگاه‌های تصفیه آب برحسب فناوری به‌کار رفته در آن‌ها به دو دسته اسمز معکوس RO و اولترافیلتراسیون UF تقسیم می‌شوند. دستگاه‌های تصفیه آب مجهز به فیلتر ممبران اسمز معکوس RO به دلیل استفاده از فیلتر ممبران مجهز به پمپ هستند. این دستگاه با استفاده از فیلتر ممبرانی که در مرحله چهارم آن‌ها قرار گرفته است قادر هستند سختی آب، نیترات، نیتریت و سایر مواردی که برای سلامتی مضر هستند را به کلی از بین ببرند؛ ولی دستگاه‌های اولترافیلتراسیون UF به‌دلیل اینکه فاقد فیلتر ممبران هستند، پمپ مجهز ندارند. آب خروجی این دستگاه‌ها کیفیت مطلوبی دارد ولی این دستگاه توانایی حذف پارامترهایی که یک فیلتر ممبران قادر به حذف آن است را ندارد.

انتخاب از بین این دو دسته کاملا وابسته به کیفیت آبی است که قرار است تصفیه شود.
یکی از فاکتورهای مهم آب، مقدار ذرات جامد آب TDS است. TDS درواقع بیانگر مقدار ذرات و رسوباتی است که هنگام جوشاندن آب در کتری یا سماور مشاهده می‌کنید. این رسوبات از عناصری مانند منیزیم و کلسیم تشکیل شده است. اگر مقداری این عناصر در آب مصرفی زیاد باشد می‌تواند مشکلاتی مانند سنگ کلیه و جرم گرفتن ظروف ایجاد کند. مقادیر کم این عناصر هم می‌تواند باعث بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان شود.

دستگاه اسمز معکوس RO که شامل فیلتر ممبران است تقریبا ۹۵ درصد عناصر موجود در آب را حذف می‌کند. درحالیکه دستگاه‌های اولترافیلتراسیون UF بر روی این عناصر تأثیری ندارند و معمولاً برای از بین بردن سایر آلودگی‌های آب مانند آلودگی‌های میکروبی کاربرد دارند. پس انتخاب از بین هر کدام از این دو فناوری بستگی به کیفیت آب ورودی منزلتان دارد و اصلا نمی‌توان گفت که کدام یک نسبت به دیگری برتری دارد. به‌طور‌مثال اگر TDS آب آشامیدنی منطقه شما مناسب باشد ولی درصد آلودگی میکروبی بالا باشد استفاده از فیلترهای اولترافیلتراسیون UF گزینه مناسب‌تری است زیرا اگر از فیلترهای اسمز معکوس RO استفاده کنید آلودگی‌های میکروبی از بین می‌رود ولی مقدار TDS آب هم کم می‌شود و می‌تواند مشکلاتی را برای شما به وجود آورد.
علاوه‌بر این موارد، قیمت فیلترهای RO به دلیل استفاده از قطعات بیشتری مانند پمپ، گران‌تر است و به همین ترتیب هزینه نگهداری آن نیز بالاتر خواهد بود. پس تنها در مواردی که TDS آب بالا است از این فیلترها استفاده کنید.


دستگاه‌ کلمنی


دستگاه تصفیه آب کلمنی یک نوع از دستگاه‌های تصفیه آب شبیه به کلمن آب است که از دو قسمت تشکیل شده است. در قسمت بالایی این دستگاه آب تصفیه نشده ریخته می‌شود و پس از عبور از چندین فیلتر تصفیه به قسمت پایینی دستگاه هدایت می‌شود.

دستگاه کلمنی مانند سایر سیستم‌های میکرو فیلتریشن توانایی حذف ناخالصی‌هایی همچون شن و ماسه‌‌، گل و لای‌، زنگ لوله‌، لجن‌، جلبک‌، کلر و تمام ذرات بزرگتر از 5 میکرون را دارد، با این تفاوت که نیازی به برق و نصب ندارند و به راحتی قابل حمل و جابجایی هستند.

البته باید توجه داشت که این دستگاه برای تصفیه آب‌ هایی که شوری‌، سنگینی‌، آلودگی میکروبی و باکتریولوژی دارند، مناسب نیستند و فقط جهت حذف ذرات معلق و کلر استفاده می‌شود.

این دستگاه دارای 8 فیلتر متفاوت به شرح زیر است :

۱) فیلتر سرامیکی که تمام عناصر مضر و غیر ضروری مانند ذرات زنگ آهن‌، رسوبات، ناخالصی‌ها و جرم‌ها را از آب جدا می‌کند.

۲) تصفیه آب کربن فعال که کلراین‌، THMها‌، عناصر ارگانیک و بوی نامطبوع را از آب حذف می‌کند و آب شفاف تحویل می‌دهد.

۳) فیلتر زئولیت که باکتری‌، ویروس‌، فلزات سنگین‌، مواد شوینده‌، فنول و مواد شیمیایی زراعی را از آب حذف می‌کند.

۴) شن سیلیکا که اجزای اسیدی را از آب حذف می‌کند و موجب بالانس PH آب و سبک شدن آن می‌شود.

۵) شن معدنی است که مواد معدنی را به آب اضافه می‌کند و موجب تنظیم بهتر PH آب و تغییر به قلیایی خفیف آب می‌شود.

۶) سنگ‌های معدنی است که  از جرمانیوم تشکیل شده است و موجب بهبود سلامتی و مانع بروز سرطان می‌شود. جرمانیوم همچنین عناصر سنگین مانند توکسین‌، بو و ناخالصی‌ها را جذب می‌کند.

۷) شیر خروجی آب که  دارای مگنت داخلی است و آب مغناطیسه شده دارای ملکول‌های آزاد را تحویل می‌دهد.

۸) قطعه شیشه‌ای سبز رنگ که موجب تمرکز اشعه UV در فضا شده تا امواجی با قدرت بیشتر جهت حذف باکتری‌ها ایجاد شود.


دستگاه چند مرحله‌ای بخریم؟تعداد مراحل در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی یکی دیگر مواردی است که ذهن خریداران را به خود مشغول می‌کند و فروشندگان نیز برای فروش محصولات خود از آن استفاده می‌کنند. درواقع تعداد مراحل یک ویژگی برای دستگاه به‌حساب می‌آید ولی الزاما نشان‌دهنده برتری آن نمی باشد. به‌عبارت‌دیگر نمی توان‌ گفت که مثلا یه دستگاه شش مرحله‌ای در هر شرایطی نسبت به یک دستگاه ۵  مرحله‌ای برتری دارد، زیرا این کیفیت و میزان پارامترهای آب ورودی محل سکونت شماست که مشخص می‌کند کدام دستگاه می‌تواند برای شما جواب گو باشد. به‌صورت استاندارد تعداد مراحل تصفیه در یک دستگاه اسمز معکوس ۵ مرحله است.

دو مرحله فیلتر الیافی برای حذف ذرات معلق مانند گل و لای و شن
یک مرحله فیلتر کربن برای حذف بوی نامطبوع آب و کلر
یک مرحله فیلتر ممبران اسمز معکوس RO برای حذف ناخالصی‌ها و سموم موجود در آب
یک مرحله فیلتر کربن نهایی جهت حذف بوی احتمالی به دلیل ماندن آب در منبع ذخیره
پس وقتی برای خرید دستگاه مراجعه می‌کنید به جای توجه به تعداد مراحل تصفیه به وظایف و ویژگی‌های هر مرحله توجه کنید که تا چه اندازه می‌تواند کیفیت آب و پارامترهای مورد نظر شما را بهبود بخشد.


 

ashkan
ارسال دیدگاه