آب خام چیست؟

آب خام به آبی گفته می شود که در طبیعت جاری است و تحت تاثیر هیچگونه تصفیه و فرایندی قرار نگرفته است. آب چشمه ها، آب های زیرزمینی، غنات ها و… نمونه هایی از آب خام به شمار می آیند. برخی معتقدند آب خام دارای ترکیبات طبیعی بوده و خواص خاص خودش را دارد در حالیکه آب شیر و یا آب داخل بطری، فرآوری‌شده می‌باشد. در این مقاله به بررسی بیشتر این موضوع می‌پردازیم.

چرا مردم از آب خام استفاده می کنند؟

بیشتر مردم بر این باورند که آب خام و طبیعی بسیار سالم است، ولی امروزه با افزایش جمعیت و پیشرفت تکنولوژی، دیگر آب هر چشمه جاری، قابل آشامیدنی نیست و باید در مصرف آن احتیاط کرد؛ زیرا انواع و اقسام بیماری های عفونی و انگلی در آب وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد مسمومیت در بدن انسان شود.
تصویر مرتبط

۳ دلیل مبنی بر بهتر بودن آب خام نسبت به آب‌های بسته بندی شده و آب شهری

  • برخی بر این باورند که آب خام دارای  یکسری باکتری‌ مفید هستند که در سلامتی‌ بدن کاربرد دارد. درحالیکه این باکتری ها از طریق مصرف آب‌های بسته بندی شده، آب شهری و آب چاه به دست نمی آیند.
  • برخی نیز بر این باورند که آب طبیعی دارای مواد معدنی ای می‌باشد که در اب های شهری و بسته بندی شده وجود ندارد.
  • برخی هم مدعی هستند که آب خام بسیار سالم بوده و ترکیبات مضر از جمله کلر و فلوراید ندارد.

بررسی هرکدام از دلایل ذکر شده

باکتری ها

در شرایط ایده آل آب طبیعی سرشار از باکتری های و مواد معدنی مفید می باشد در حالیکه ممکن است در شرایط مختلف، مقادیر زیادی باکتری‌ها و مواد معدنی ناسالم و خطرناک در آن رشد و تکثیر پیدا کند. پس در حقیقت، هدف از تصفیه آب پاکسازی باکتری‌های مشکل ساز احتمالی‌ و مواد معدنی غیر ایمن در آب می باشد و بسیار کار ضروری می باشد.

مواد معدنی

این موضوع درست است که آب طبیعی دارای مواد معدنی بسیاری است که باعث برتری آن نسب به آب شهری شده است درحالیکه باید توجه داشت که آب طبیعی ممکن است، دارای مواد معدنی اضافه به صورت طبیعی باشد، که به این آب “ آب سخت “ می‌گویند.  بنابراین این مشکل هم راجب کیفیت آب خام بسیار مهم است و تنها از طریق تصفیه آب می توان سختی و PH آب را تنظیم کرد.

کلر و فلوراید

کلر یک ماده ضدعفونی کننده می باشد که وجود آن در آب نه تنها مضر نیست بلکه بسیار مفید است و باعث از بین بردن باکتری های مضر آب می شود و کیفیت و سلامت آب را افزایش می دهد. قابل ذکر است که مقدار زیاد این ماده هم باعث عوارض بدی خواهد شد. و برای افزایش کیفیت آب، باید در منزل از یک دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده کنید.

جمع بندی کلی آب خام

آب جاری در طبیعت بسیار مفید است و خواص خاص خودش را دارد ولی با شرایط زندگی شهری و آلودگی های مختلف در طبیعت، باید در هنگام مصرف آن، تمام جوانب را در نظر گرفت. توصیه ما این است با تهیه یک دستگاه تصفیه آب خانگی برخی مشکلات اضافی را برطرف کنید.

دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
ارسال دیدگاه